Sosyal medyada sahte haberler paylaşanlar dünyaya yardım ettiklerini düşünüyorlar…

Birçok kişi siyasi haberleri çevrimiçi olarak paylaşıyor. Kaçınılmaz olarak bu haberlerin bir kısmı yanlıştır. Sonuçta sahte siyasi haberler yaygındır. Sosyal medya akışlarınızda gezinirken bunu görmek alışılmadık bir durum değil.

Bu insanlar neden kasıtlı olarak yalan yaysınlar ki? Kasıtlı olarak zarar vermek için mi yola çıkıyorlar? Yoksa güçlü bir şekilde savundukları ve “doğru olma ihtimali olan” fikirleri desteklediği için yayılmanın kabul edilebilir olduğunu mu düşünüyorlar ?

Yalnızca az sayıda insan yanlış bilgi paylaşıyor, ancak sosyal medya platformlarının devasa boyutu göz önüne alındığında bu bile sahte hikayelerin kontrol edilemeyen bir yangın gibi yayılmasına yol açabilir. Bu, insanların güvenebilecekleri haberler almasını zorlaştırıyor ve insanların kesinlikle doğru olmayan şeylere inanmasına neden oluyor.

Bulgular, bazı insanların sahte haberler söz konusu olduğunda antisosyal davrandığını, diğer insanlara saldırmak veya onları manipüle etmeye çalışmak anlamına gelse bile kişisel bir hedefe ulaşmak için kasıtlı olarak yanlış bilgi paylaştığını ortaya koyuyor. Yanlış hikayelerin bu şekilde paylaşılması, örneğin bir politikacıya karşı karalama kampanyasını destekleyerek veya bir politikacının nüfuzunu artırarak insanların siyasi görüşlerini etkilemek için kullanılabilir.

Sahte haberler her yerdedir ve tespit edilmesi zordur.
Bunların tam tersine, bazı insanlar doğru ya da yanlış siyasi haberleri iyi niyetle paylaşıyorlar. Sahte haberleri paylaşmayı dünyayı daha iyi hale getirmenin bir yolu olarak görüyorlar.
Paylaşımın “iyi” nedenleri, başkalarını koruma (örneğin onları potansiyel tehlikelere karşı uyarma), insanları “doğru olanı yapmaya” teşvik etme veya hatta sosyal veya politik olarak meşgul olma arzusunu yansıtabilir. Diğer insanlar, belirli bir hikayenin yanlış olduğunu belirterek haber paylaşımını iyilik için bir güç olarak kullanabilirler. İronik bir şekilde bu, yanlış hikayenin daha da yayılabileceği anlamına geliyor.

Sahte haberlerle mücadele
İnsanlar bir arkadaşlarının ya da aile üyelerinin doğru olmadığını bildikleri bir materyali paylaştığını gördüklerinde sert tepkiler verebilirler. Bu büyük bir sürpriz değil çünkü yanlış bilgi olumsuz duygulara dayanıyor ve ahlakımıza hitap ediyor . İlk etapta viral hale gelen, bizi duygulandıran (örneğin bizi korkutarak) hikayelerdir.

Ancak bir dahaki sefere, yalan olduğunu bildiğiniz bir hikayeyi paylaşan birini gördüğünüzde ve ona akıl vermeyi veya onu engellemeyi düşündüğünüzde, onun zarar verdiğinin farkında olmadığını ve hatta bunu yapmaya çalışıyor olabileceğini unutmayın. iyi yap. Belki sadece kendilerini düşünüyor olabilirler ama aynı zamanda başkalarına faydası olacağını düşünerek bu hikayeyi paylaşmış da olabilirler.

Bu riski azaltmanın ve yanlış bilgiye karşı mücadeleyi desteklemenin bir yolu , yalan haberlerin nasıl bildirileceğine ilişkin yönergeleri takip etmektir ; örneğin bunları platformda yanlış olarak işaretleyerek.

Ve eğer siz de herhangi bir nedenle doğru olmayabilecek bir materyali paylaşma eğilimindeyseniz, mesajınızı iletmenin başka yollarını bulmak en iyisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir