Karar yazarı Beki: Millet geçim derdindeyken, Anayasa’yı sivilleştirme ısrarından seçim kazanmayı kolaylaştırma hesabı çıkarsa nasıl görünür?

Karar yazarı Akif Beki, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın son dönemde sıklıkla değindi yeni Anayasa çağrılarını işaret ederek, “Yoksa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 50+1 şartından kurtulmak için mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’taki ilk seçim turundan hemen önce çıktığı ortak yayında, bundan yakınmıştı. Demişti ki; “50+1’den vazgeçilebilir. Ben de bundan yanayım. Bu seçimden sonra böyle bir adım atılabilir.” dedi.

Beki, “50+1 şartından kurtulmak için mi hepsi?” başlıklı köşe yazısına şu sözlerle devam etti:

“Emekliyi, çalışanı hayat pahalılığından kurtarmayacağına göre… Yeni Anayasa’yla olsa olsa kim, hangi dertten kurtarılmak isteniyor? Niye acilen, öncelikle yeni bir Anayasa yapmamız gerek? Acaba özel bir derde mi deva olacak?..

Eğer mesele baş ağrıtan, işleri zorlaştıran bu yüzde 50+1 kamburundan kurtulmaksa doğruca tartışmaya açılmalı. Daha sahici olur.

Yüzde 50+1’i kaldırmanın emekliye, çalışana faydası ne? Bunu sordurmamaya çalışmak, sordurmaktan daha kötü. Nereye kadar gözden kaçırılabilecek? Saklandığı anlaşıldığında ters tepmeyecek mi? Millet geçim derdindeyken Anayasa’yı sivilleştirme ısrarının altından seçim kazanmayı kolaylaştırma hesabı çıkarsa nasıl görünür?..

Hangi şeker tozuna bulanırsa bulansın, kolay yutulmaz. İyi düşünülmüştür umarım.”

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir