Haftaya Altın ve Bitcoin Fiyatını Bu Gelişmeler Etkileyecek!

Altın, hafta sonuna girerken güvenli liman talebiyle 2.000 doları aştı. Bitcoin ise hafta sonu yatay bir seyir izlerken 34 bin dolar seviyesini korudu. Önümüzdeki hafta kritik veri ve olay gündemi var. Piyasalar, llk olarak Federal Reserve’in para politikası toplantısını takip edecek. Bunun yanında ABD’den gelecek Ekim ayı istihdam verilerine bakacak. Daha da önemlisi jeopolitik gelişmeleri dikkatle izleyecek. Piyasa analisti Eren Şengezer, gündemin piyasalara etkisini değerlendiriyor. Ayrıca, altın ve BTC’nin teknik resmine bakıyor.

Haftanın olayı Fed faiz kararı olacak

Çin’den gelen NBS İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI verileri Salı günü Asya seansında yeni bir ivme için değerlendirilecek. Ayın başlarında Çin’den gelen iyimser büyüme ve Perakende Satış verileri altına destek sağlamıştı. Ayrıca, PMI anketlerinin özel sektörün ekonomik faaliyetlerindeki genişlemenin hızlandığını göstermesi halinde benzer bir tepki mümkün. Ancak, muhtemelen PMI verilerinin altın üzerindeki etkisi kısa süreli olacaktır. Çünkü, Fed Çarşamba günü para politikası kararlarını açıklayacak.

Tahminler, Fed’in politika faizini değiştirmeyerek %5,25-%5,5 aralığında bırakacağı yönünde. Etkileyici 3. Çeyrek GSYH verisine rağmen, CME Group FedWatch Tool piyasaların Fed’in Aralık ayında da faiz oranını değiştirmeyeceğini yaklaşık %80 olasılıkla fiyatladığını gösteriyor. Fed’in bu yıl ek sıkılaştırmaya ihtiyaç olmadığını teyit etmesi durumunda, doların yeniden düşüş baskısı altına girmesi mümkün. Ayrıca bu durumda, ABD getirileri güneye dönecektir. Bu senaryoda altın ve BTC’nin yükseliş ivmesi kazanması olası. Öte yandan, Fed güçlü ekonomiyi gerekçesiyle Aralık’ta bir faiz artışı için daha kapıyı açık bırakabilir. Bu da muhtemelen altın ve BTC üzerinde aşağı yönlü baskı yapacaktır.

Altın yatırımcıları tarım dışı istihdam verisini de izleyecek

Cuma günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Ekim ayı istihdam raporunu açıklayacak. Fed’in nötr bir ton benimsemesi ve politikanın mevcut durumda yeterince kısıtlayıcı olup olmadığına karar vermeden önce verileri değerlendireceğini belirtmesi halinde, istihdam verilerine normalden daha güçlü bir tepki gelebilir. Tarım Dışı İstihdamın (TDİ) 250.000 veya üzerinde gelmesi, yatırımcıların faiz görünümünü yeniden değerlendirmesine ve şahin Fed bahislerini çekerek yeni bir USD rallisini tetiklemesine neden olabilir. Hayal kırıklığı yaratan 150.000’in altındaki bir rakam, işgücü piyasasındaki gevşeme koşullarını vurgulayacaktır. Bunun da altın fiyatının zeminini korumasına yardımcı olması mümkün.

Jeopolitik gelişmeler piyasa oyuncularının gündeminde kalacak

Bu arada, piyasa katılımcıları önümüzdeki hafta İsrail-Hamas çatışmasını çevreleyen manşetlere yakın ilgi göstermeye devam edecek. Krizin yatışması, İsrail’in 7 Ekim saldırısının ardından Hamas’a savaş ilan etmesinden bu yana %8’den fazla değer kazanan altın fiyatı için aşağı yönlü derin bir düzeltmenin kapısını açabilir.

Altın fiyatı teknik görünümü

Altın fiyatı, ilk başta 2.000 dolara doğru yükseldikten sonra düşüşe geçti. Bu da direncin önemini teyit etti. Bu arada, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 70’e yükseldi. Ayrıca, alıcıların long pozisyonlara eklemeden önce altının teknik bir düzeltme yapmasını beklediğini gösteriyor. Aşağı yönde, 1.960 dolar ilk destek olarak duruyor. Bu seviyenin altında bir günlük kapanışın, teknik satıcıları çekmesi mümkün. Bu da 200 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) bulunduğu 1.935 dolar ve 1.925 dolara (100 günlük SMA) doğru başka bir düşüşün kapısını açabilir.

2.000 dolar (psikolojik seviye, statik seviye) altın fiyatı için ilk önemli direnç. Bu seviye destek olarak onaylandıktan sonra, 2.020 dolar (statik seviye) ve 2.040 dolar (statik seviye) bir sonraki yükseliş hedefleri olarak duruyor.

Bitcoin fiyatı teknik görünümü: Ralli devam edebilir ancak…

Bitcoin rallisi, daha yüksek zirveler ve daha yüksek diplerin ısrarlı üretimi sayesinde bozulmadan devam ediyor. BTC boğaları Eylül ayında başarısızlığa uğrayıp haftalık grafikte daha düşük bir tepe noktası oluşturdu. Bununla birlikte, bunu bu hafta daha yüksek bir tepe noktası oluşturan yükseliş momentumundaki büyük bir artış izledi. Teknik veriler yükselişe işaret ediyor. Ancak, ralliye BlackRock’ın DTCC web sitesindeki spot ETF ticker listesi neden olduğu için yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. Diğer raporlar, bu durumun Ağustos ayından bu yana web sitesinde mevcut olduğunu gösterdi. Bu da son rallinin arkasındaki anlamı zayıflatıyor. Ayrıca, zayıf ellerin kar rezervasyonu yapmasına neden olabilir.

Piyasa hareketlerinin ötesinde, Göreceli Güç Endeksi (RSI) aşırı alım seviyesi olan 70 civarında seyrediyor. Bu durum en son Nisan ayı başında gerçekleşti. O zaman, Bitcoin fiyatı daha yüksek bir tepe oluşturmuş ve hemen ardından 2023 boğa rallisini sürdüren daha yüksek bir dip oluşturan bir geri çekilme yaşanmıştı. Dolayısıyla, eğer benzer bir durum olursa, BTC bir düzeltme için doğru noktada demektir. Gelen geri çekilmenin BTC’yi 30.000 dolara geri göndermesi olası. Ancak hiçbir koşulda 25.836 dolarlık son önemli düşük seviyeyi ihlal etmemesi gerekiyor. Bitcoin fiyatı bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece boğa rallisi bozulmadan devam edecektir.

BTC 1 haftalık grafik

Aksine, Bitcoin fiyatının geri çekilmeyip güçlenmesi halinde, ya teknik verilerin iyileşmesi ya da ETF onay haberleri nedeniyle BTC’nin yükselmeye devam etmesi mümkün. Böyle bir durumda, BTC ilk olarak 36.294 dolar engelini yeniden test edecektir. Bu engeli aşarsa, BTC’nin 40.000 dolar psikolojik seviyeye ulaşması mümkün. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin fiyatının genel görünümü 2023’ün başından bu yana yükselişte. Mevcut senaryo da yükselişten başka bir şey değil. Ancak, on-chain ölçümler yatırımcıların temkinli olması gerektiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir