Tatili Ucuza Getirmenin Yollarını Adım Adım Anlattık

Yaz mevsiminin en güzel yanı, pek çoklarımız için maksimum bir hafta süren tatil kısmı… Ama malum, fiyatlar aldı başını gitti. Bu da bizi yolculuğundan konaklamasına en uygun seçenekleri kovalamak zorunda bırakıyor. Neyse ki bazı pratik yöntemler var.

Biz de hazır yaz kapıdayken, tatil macerasını adım adım ele alıp en uyguna nasıl planlarız bir inceleyelim dedik.

Tatil planlarken cevap vermemiz gereken bazı sorular var;

  • Tatile ne zaman çıkacağız?
  • Tatil için nereye gideceğiz?
  • Konaklama için nasıl bir yer tercih edeceğiz?
  • Tatile neyle gideceğiz?
  • Tatilimizi nasıl geçirmeyi planlıyoruz?

İlk adımla başlayalım; yolculuk ne zaman?

Tatile çıkacağımız zaman aralığı, yolculuktan konaklamaya neredeyse her noktada ödeyeceğimiz parayı etkiliyor. Temmuz, Ağustos gibi okulların da tatil olduğu ‘sezon’ her şeyin fiyatının arşa çıktığı dönemler diyebiliriz. 

Mayıs, Eylül ayının sonları ve Ekim ise fiyatların en düşük olduğu dönem oluyor. ”Eylül, Ekim neymiş, sonbahar tatili o artık” demeyin, güzel ülkemizin pek çok tatil beldesinde deniz ve kumsalların en güzel hali bu aylarda oluyor… Yurt dışı tatili düşünenler için de zaten seçenek bol. Ama tabii gideceğiniz ülke için bu durumun kriterleri değişebilir, siz onu da mutlaka araştırın.

İkinci adım da çok kritik; yolculuk nereye?

Malum, seçenek bol. Ama tabii her tatil beldesinin sunacakları da, sunacakları karşısında ödeyeceğiniz ücret de bir değil. Popüler lokasyonlarda sezon/sezon dışı fark etmeksizin fiyatlar yüksek devam ediyor.

Ama üzülmeyin; o çok popüler lokasyonun birkaç km ötesinde bir başka yerde yarı fiyatına bile konaklama imkanı var. O yüzden gitmek istediğiniz yerin çevresine harita üzerinden şöyle bir göz atıp hem istediğinizde çevreyi rahatça gezebileceğiniz hem de uçuk rakamlar ödemeyeceğiniz seçenekler bulabilirsiniz.

Tabii bunları yaparken, seçtiğiniz tarih aralıklarında o bölgede denizin ve kumun tadını çıkarmak için koşulların uygun olup olmadığına mutlaka bakın. Ekim ayında Ege ve Akdeniz’de devam eden sezon, Karadeniz sahillerinde ya da Marmara’daki lokasyonlarda sizi hüsrana uğratabilir.

Geldik konaklamaya: Otel, pansiyon, kamp alanı… Seçenek bol

Eğer emeklilik hayatına gönül verip bir sahil kasabasına yerlemiş yazlıkçı bir akrabanız yoksa, kendinize konaklama için bir yer seçmeniz lazım. ”Ucuza otel yoktur” ya da ”Bir kamp tatili maksimum ne kadara patlar ki” diye hiç düşünmeyin. Tüm seçenekler için sizi şaşırtacak kadar fiyat çeşitliliği mevcut. O yüzden hangisinin sizin tatil anlayışınıza uyduğuna karar verip araştırmalara başlayın.

”Tek tek girip konaklama yeri mi araştıracağım” gibi haklı bir isyanda bulunduysanız, merak etmeyin. İnternette yapacağınız birkaç basit aramayla en uygun otel fiyatları ve konaklamaya dair tüm detaylara kolayca ulaşabilirsiniz. 

Aramayı daha da pratik hale getirmek için filtrelemeler de yaparsanız, birkaç dakikada kararınızı vermiş olacaksınız. Fiyat avantajları da kampanyalar da bonusu olacak. 

Konaklamaya da karar verdiysek sırada bir diğer kritik soru var: Tatile neyle gideceğiz?

Eğer özel aracınız varsa ve tatilde bol bol gezmeyi seçenlerdenseniz sizin için en mantıklı seçenek tabii ki kendi arabanız. Ya da aracınız yoksa da kiralama yoluna da gidebilirsiniz. Bu konuda bolca seçeneğiniz var zaten. Ama yakıt fiyatlarını da iyi düşünmek lazım tabii…

”Yok yok, ben zaten şehirde bol bol araba kullanıp stres yaşıyorum, tatilde de eksik kalsın” diyorsanız, seçenekler belli: uçak ya da otobüs. Gideceğiniz yere mesafenize ve yola harcayabileceğiniz zamana göre kararınızı verebilirsiniz.

Esas kritik kısma gelelim şimdi; diyelim ki uçakla ya da otobüsle gitme kararı aldınız ama size biletin de uygunu lazım. Yine basit bir aramayla Obilet gibi güvenilir platformlar aracılığıyla uçak bileti ve otobüs bileti fiyatlarına karşılaştırmalı olarak kolayca göz atabilirsiniz.

Son sorumuzun cevabı, bütçemizi planlamanın da son adımı: tatilimizi nasıl geçirmeyi planlıyoruz?

Kimileri için yaz tatili bol eğlence, gezip tozma demek. Kimileri için ise kafa dinleme zamanı. Tabii ki bu karar tatile ayıracağınız bütçeyi planlamak için çok önemli.

Eğer kafa dinlemek isteyenlerdenseniz işiniz kolay. Ama ‘Yok, ben yerimde durmam, gezer eğlenirim‘ diyorsanız hemen önerilere geçelim;

Öncelikle tatil yapacağınız yerde ve civarında neler yapılabileceğine göz atın. Seçeneklerinizi bilmek, plansız gidip önünüze çıkanı değerlendirirken çok para harcamak yerine uygun fiyatlı olanı yapabilmenize yardım eder.

Gezmek istediğiniz müzeler, ören yerleri, antik kentler varsa örneğin, giriş ücretleri için en avantajlı seçeneğin ne olduğunu değerlendirebilirsiniz. Ya da gitmek istediğiniz bir koy varsa mesela, ücretli/ücretsiz alternatiflere göz atabilirsiniz.

Tüm planlarınızı yaptıktan sonra bütçenizi belirleyip tatilde kontrolsüz harcamalar yapmanın da önüne geçmiş olursunuz.

Tüm adımlar tamam. Planlar hazır. Şimdiden iyi tatiller dileriz!

#işbirliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir