Kritik İddia: Binance CEO’su Bunları Satmaya Çalışıyor!

Binance CEO’su CZ’nin borsanın ABD kolu Binance.US’in hisselerini satmaya çalıştığı iddia ediliyor. Haberlere göre bu hamledeki temel amaç, düzenleyici baskıyı azaltmaktı.

CZ, Binance US hisselerini satmaya çalışıyor

ABD’de gündemden düşmeyen Binance CEO’su Changpeng Zhao ile ilgili yeni iddialar ortaya çıkıyor. The Information tarafından iki anonim kaynağa dayandırılan habere göre CZ, Binance.US hisselerinin bir kısmını satmanın yollarını arıyor.

Kaynaklara göre Binance ekosisteminin kurucusu, 2022 yılının yaz aylarından beri bu arayışını sürdürüyor. Zhao, ABD’de kurulan borsadaki hisselerini satarak düzenleyici otoriteler nezdindeki itibarını artırmak istiyor.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, ABD’li düzenleyici CFTC, Mart sonunda Binance ve CZ’ye dava açmıştı. CFTC bu davada, borsa ve kurucusunu izinsiz işlemler yapmakla suçladı.

Bu yaşananların ardından Binance US, Voyager satın alımından vazgeçti. Ayrıca, yakın dönemde paylaşılan haberlerde borsanın ABD kolunun düzenleyici baskı nedeniyle yatırımcı bulmakta zorlandığı belirtiliyor. The Information tarafından paylaşılan iddialara, şu ana kadar Changpeng Zhao ve Binance’ten henüz bir yanıt gelmedi.

Changpeng Zhao’nun son hamlesi, düzenleyici baskıyı azaltmaktı

Kripto borsası Binance.US ve kurucusu Changpeng Zhao’nun (CZ), geçen yıl ABD federal düzenleyicilerinin sert incelemeleri arasında şirketteki hissesini azaltmanın yollarını aradığı bildiriliyor. Mart ayında CFTC, Binance ve CZ’ye “sahte” bir uyum programıyla “yasadışı” bir borsa işlettikleri için dava açtı.

Firma, “ticari çıkarları için hesaplanmış bir düzenleyici arbitraj stratejisi uygularken” ABD yasalarından kasten kaçmakla suçlandı. Davaya cevaben Binance, “Risk ve uyumluluğa karşı güçlü bir ‘üç savunma hattı’ yaklaşımı uyguladık” diyerek mevzuat uyumluluğunu iddia etmişti.

BinanceUS’un çoğunluk hissedarı olan CZ’nin düzenleyici lisansları alırken sorun teşkil edeceği bildiriliyor. Şimdi, şirketin üzerindeki hisse ve etkisinin azaltılması için yolları araştırıyorlar. Ancak Binance, konu hakkında herhangi bir yorum yapmayı reddediyor.

SEC’de yakın takipte

SEC, bankalar ve borsalarla aynı sıkı düzenlemeler altına sokmak için ABD merkezli kripto borsalarını hedef alır Büyük oyuncular Coinbase, Gemini, Ripple ve Galaxy Digital son zamanlarda mercek altındaydı. Bu şirketler, SEC’nin uygulamalarına karşı hareketlenerek şimdi yurt dışına taşınma planları yapıyor.

Savaşın devam ettiği kripto para piyasasında, Kraken ve Bittrex gibi diğer büyük borsalar yer alıyor. Bu borsalarda ABD’deki hizmetlerini tamamen veya kısmen kapattı. SEC ayrıca, stablecoin BUSD’nin ihraççısı Paxos’u dava etmiş ve BUSD’nin basımının sona ermesine neden olmuştu. Son olarak, iflas eden kripto kredi firması Voyager Digital’in varlıklarına yönelik BinanceUS’un teklifinin onayını engelledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir