İngiltere’de doktorlar 4 günlük iş bırakma eyleminde! Yüzde 35 zam talebine Sağlık Bakanı’ndan sert yanıt

İngiltere’de maaş artışlarının yıllardır enflasyonun altında kaldığını savunan ve yüzde 35 ücret artışı talebinde bulunan on binlerce pratisyen hekim 4 günlük greve gitti.

RANDEVULAR VE AMELİYATLAR İPTAL EDİLDİ

Sağlık sektöründeki kuruluşları temsil eden İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) Konfederasyonu, doktorların grevi nedeniyle 350 binden fazla randevu ve ameliyatın iptalinin öngörüldüğünü açıkladı. Pratisyen hekimlerin grevi 15 Nisan sabahı sona erecek.

SAĞLIK BAKANI: ÜCRET ARTIŞ TALEPLERİ MAKUL DEĞİL

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, doktorların iş bırakma eylemine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, grevin sadece hasta güvenliğini riske atmadığını, aynı zamanda zamanlamasının, Paskalya tatilinden sonra en üst düzeyde aksaklık yaratacak şekilde planlandığını vurguladı. Barclay, grevi, “büyük hayal kırıklığı” olarak niteledi ve doktorların yüzde 35’lik ücret artışı talebinin makul olmadığını savundu.

GEÇEN AY DA İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPTILAR

Bakan Barclay, “İngiliz Tabipler Birliği (BMA) sendikası, bu duruşundan vazgeçmeye ve grevleri iptal etmeye istekliyse, diğer sendikalarla yaptığımız gibi gizli görüşmelere devam edebilir ve ileriye dönük bir yol bulabiliriz.” ifadesini kullandı.

Pratisyen hekimler, 13 Mart’ta da 72 saatlik iş bırakma kararı almıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir