Freedom House: Çin ve Türkiye, yurt dışındaki vatandaşlarını en fazla hedef alan ülkeler 

ABD merkezli Freedom House tarafından yayımlanan bir rapora göre Çin ve Türkiye, ‘yurt dışında vatandaşlarını en fazla hedef alan’ ülkeler oldu.

Euronews’teki habere göre raporda 2014 yılından bu yana 38 devletin yurt dışındaki vatandaşlarına yönelik 854 müdahalesi mercek altına alındı.

Dünyada yurt dışındaki vatandaşlarını hedef alıp baskı uygulayan ülke sayısının arttığı belirtilen raporda bu ülkelerin ‘muhalefeti bastırmak adına’ vatandaşlarını kaçırdığı veya onlara saldırılar düzenlediği görüşü dile getirildi.

Geçen yıl 20 devletin yurt dışında bu tür operasyonlara imza attığı kaydedilen raporda, bu listeye ilk defa Bangladeş ve Cibuti gibi ülkelerin katıldığı kaydedildi.

Freedom House raporunda, 2014 yılından bu yana kayda geçen yurt dışı operasyonların yüzde 30’unun Çin’den geldiği belirtilirken, Pekin’in ‘yurt dışında yaşayan Uygur azınlığın mensuplarını zorla iade edilmeleri için diğer devletlere baskı yaptığı’ bildirildi.

Freedom House Başkanı Michael Abramowitz, raporun yayınlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bütün dünyada bu konuda hassasiyetin artmasına rağmen giderek daha fazla otoriter hükümet, kendi diasporaları ve sürgündeki insanlar üzerinde kontrol sağlamaya çalışıyor” dedi.

Raporda, dünyadaki diğer devletlere otoriter hükümetlerden gelecek bu tür baskılara daha kararlılıkla karşı koymaları istendi.

ÇİN’DEN SONRA TÜRKİYE GELİYOR

Çin’den sonra yurt dışındaki vatandaşlarına en fazla baskı yapan ülkeler arasında Türkiye gösterilirken, özellikle 2016 yılındaki darbe girişiminin ardından Ankara’nın ‘yurt dışındaki vatandaşlarına baskısının arttığı’ yorumu yapıldı.

Son olarak Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan NATO üyeliklerini onaylama karşılığında bu ülkelerde yaşayan bazı vatandaşlarının geri iadesini istemesi buna örnek olarak gösterildi.

Çin ve Türkiye dışında, Rusya, Tacikistan, Mısır, Belarus, İran ve Ruanda bu listede yer alan ülkeler arasında gösterildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir