Ethereum Ağında Yeni Kesinti! Neler Oldu?

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, 12 Mayıs’ta ikinci bir “finalize etme” gecikmesi yaşadı. Ethereum ağı, “işlemlerin “finalize edilmesinde” yaklaşık bir saatlik bir gecikmeye neden olan teknik bir sorun yaşadı. Aynı sorun 24 saat içinde tekrarlanınca, bu olay, ağın güvenilirliği ve istikrarı konusunda endişelere yol açtı. Üstelik geliştiricileri bir çözüm bulmak için çabalamaya bıraktı.  İşte detaylar…

Ethereum ağında sorun yaşandı

Kısa bir süre önce Ethereum ağı, Beacon zincirinde kısa bir “işlem kesinliği” sorunu yaşadı ve Ethereum topluluğunun önde gelen üyeleri arasında hararetli tartışmalara neden oldu.  “İşlem kesinliği”, bir Ethereum işleminin ağ tarafından tersine çevrilme olasılığı olmaksızın onaylanması ve tamamlanması anlamına gelir. Bu terim, bir işlemin kalıcı olarak Blockchain’e yazıldığı ve geri döndürülemez hale geldiği noktayı belirtiyor.

Ethereum ağ aktivitesine ilişkin veri kaynakları dün, doğrulayıcıların işlem sırasında işlemleri onaylarken bir sorunla karşılaştığını bildirdi. Beaconcha.in tarafından sağlanan verilere göre, 200.750 ila 200.758 arasındaki epoch’larda (30.000 blokluk bir süreç) alınan onay sayısında önemli bir düşüş yaşandı. Diğer yandan tanınmış bir Blockchain geliştiricisi olan Terence.eth, Twitter’da ana ağın yine “sonuçlanmadığını”, yani “işlem kesinliği” olmadığını belirtti.  İşlemleri işlemek için kullanılan bir istemci olan Prysm’in sorunu çözmek için bir yama yayınladığını belirterek haberi verdi. Terence.eth’den daha sonra gelen yorumlar işlemlerin sonuçlandırıldığını ve diğer istemcilerin de yamalar yayınladığını öne sürse de, Ethereum’un “hazır olmadığı” konusunda uyarıda bulunarak sorunun tam olarak çözülmediğini belirtti.

Bu, Ethereum için sadece 24 saat içinde ikinci sonuçlandırma gecikmesine işaret ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi 11 Mayıs’ta da o sırada belirsiz olan nedenlerle 25 dakika boyunca işlemleri sonuçlandıramadı. Terence.eth, Prysm istemcisini çalıştıran Ethereum node’larının sorunlu onaylar aldığını, bunun da artan CPU ve bellek kullanımına yol açtığını ve nihayetinde bir “ölüm sarmalına” neden olduğunu ortaya koyarak sorunun nedeninin kısmen belirlendiğini açıkladı. Lighthouse istemcisi hariç çoğu istemcinin benzer sorunlara eğilimli olduğunu belirtti.

Üçüncü bir kesinti yaşanacak mı?

Gecikme hakkında 11 Mayıs’ta yorum yapan bir başka geliştirici olan Superphiz, üçüncü bir olayın meydana gelebileceğini öngördü. Node operatörlerini donanımlarını yükseltmeye ve azınlığın olduğu bir istemciye geçmeye çağırdı. Her iki olay da Ethereum’un tamamen kesintiye uğramasına neden olmazken, Blockchain daha sonra düzgün bir şekilde sonuçlandırılan işlemleri kısmen işlemeye devam etti.

Bu gecikmeler, işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde ölçeklendirmeye ve işlemeye çalışan Ethereum ağının karşılaştığı zorlukların altını çiziyor. ETH ağında merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının benimsenmesi ve kullanımının artmasıyla birlikte, ağın artan trafik ve işlem hacmini kaldırabilmesini sağlamak çok önemli. Geliştiriciler ve node operatörleri, bu nihai gecikmelere neden olan temel sorunları ele almak için çalışmaya devam edecek ve Ethereum kullanıcıları, başka olayların meydana gelip gelmediğini görmek için durumu yakından izleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir