Emeklilikte borsaya takılanlar! Parasını alan koştu

Borsa İstanbul’a yatırımcı akını sürüyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun açıkladığı verilere göre, Borsada pay senedi yatırımcı sayısı bir haftada 600 bine yakın artarak 4,5 milyonun üzerine çıktı.

Konuyla ilgili konuştuğumuz sektör kaynakları, son bir haftada gelen yatırımcıların genelde 40 yaş üstü yatırımcılardan oluştuğuna dikkat çekiyor. Tazminatını alan yatırımcıların borsada hesap açtırmaya başladığını söyleyen borsacılar, önümüzdeki dönemde bu ilginin daha da artmasını beklediklerini dile getiriyor.

Aynı dönemde toplam yatırımcı sayısı 30 milyon 388 bin 116’dan 30 milyon 504 bin 817’ye çıktı. Toplam hesap sayısı 62 milyon 34 bin 894’ten 62 milyon 503 bin 481’e çıkarken, bakiyeli hesap sayısı 9 milyon 56 bin 639’dan 9 milyon 774 bin 349’a geldi. MKK nezdinde kayden saklanan menkul kıymetlerin değeri 7,22 trilyon TL oldu.

TAZMİNATI ALAN EYT’Lİ BORSAYA KOŞTU

14 Nisan haftasında borsaya gelen 600 bine yakın yatırımcının önemli bir kısmını Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) oluşturdu. Bu ivmenin maaşını ve tazminatını alanların sayısı arttıkça devam edeceğini söyleyen borsacılar, borsadaki potansiyeli gören EYT’lilerin borsaya ilgi duyduğunu buna halka arzların da büyük katkı verdiğini belirtiyor.

HALKA ARZLARDA EYT DETAYI

Geçtiğimiz yılı 40 halka arzla tamamlayan Borsa İstanbul, 2023’e de hızlı girdi. Bugüne kadar 11 halka arz gerçekleşirken sırada bekleyen birçok şirket yer alıyor. 24 yıllık sorun olan EYT düzenlemesi 3 Mart 2023’te Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu tarihten sonra gerçekleşen halka arzlarda yatırımcı sayısının keskin bir şekilde arttığı görülüyor. Özellikle EYT’nin yasalaşmasının ardından halka arzlara 1 milyondan fazla yatırımcının dahil olduğunu görüyoruz. Son yapılan halka arzlarda yeni yatırımcı kitlesinin varlığı hissediliyor.

KAYNAK: DÜNYA/BİROL BOZKURT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir