Darüşşafaka Cemiyeti 160 yaşında

30 Mart 1863’te, Yusuf Ziya Paşa önderliğindeki beş Osmanlı aydını tarafından padişah fermanıyla kurulan Darüşşafaka Cemiyeti, günümüzde anne veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklara sekiz yıl boyunca ücretsiz, yatılı nitelikli eğitim olanağı sağlıyor. Kahramanmaraş ve Hatay merkezli deprem felaketlerinden dolayı kuruluşunun 160’ıncı yılını sade bir törenle kutlayan Darüşşafaka Cemiyeti, TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen törende öğrencileri, öğretmenleri, mezunları ve bağışçıları bir araya geldi. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, 160 yıldır çalışmaların ‘Eğitimde fırsat eşitliği’ misyonuyla sürdüğünü belirterek şunları söyledi:

HER ÇOCUK BİR CEVHER
“Darüşşafaka olarak bugünden 15-20 yıl sonrasını planlıyor ve öğrencilerimizin o günün koşullarına göre yetişmeleri için çalışıyoruz. Her birinin 21’inci yüzyıl yetkinleriyle donatılmış gençler olarak mezun olması temel önceliğimiz. Darüşşafaka tarihi boyunca öğrencilerine çağın en ileri eğitim olanağını sunarak, ülkenin yarınlarına yön veren donanımlı, lider bireyler yetiştiren bir eğitim kurumu oldu. Ancak hepsinden önemlisi Darüşşafaka hep ‘iyi insan’ yetiştirdi ve yetiştirmeye devam ediyor. Her çocuk bir cevherdir, o cevheri işleyip değere dönüştürmek, eğitim kurumlarının işi. Asırlardır, yüce gönüllü milletimizin bağışlarıyla içimizdeki cevherleri değere dönüştürdük ve dönüştürmeye devam edeceğiz.

ÖĞRENCİLERİMİZİN TÜM GİDERLERİNİ KARŞILIYORUZ
Darüşşafaka olarak annesi ya da babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklarımıza sekiz yıl boyunca tam burslu, yatılı, İngilizce ağırlıklı nitelikli eğitim olanağı sunuyor ve öğrencilerimizin tüm giderlerini karşılıyoruz. Çocuklarımız mezun olduklarında üniversite eğitimleri boyunca da kendilerine burs desteğimizi sürdürüyoruz. Bir çocuğun eğitim hayatını 12 yıl boyunca destekliyoruz. Tüm bunları ise 160 yıldır hayırsever halkımızın ve kurumlarımızın bağışlarıyla gerçekleştirebiliyoruz. Bir başka deyişle 160 yıldır hayırseverler, Türkiye’nin toplumsal kalkınması; çocukların daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için Darüşşafaka’yı bağışlarıyla yaşatıyor. Ne mutlu ki Darüşşafaka da bağışçılarının bu arzusunu yerine getiriyor.

220 ÖĞRENCİ ALINACAK
Darüşşafaka Giriş Sınavı, 21 Mayıs Pazar günü, afetten etkilenen iller de dâhil olmak üzere toplam 37 ilde düzenlenecek. Darüşşafaka olarak, güzel ülkemizde yaşadığımız felaketlerin ardından, depremden etkilenen 11 ilimiz için özel kontenjan ayırdık. 70 ilimiz için 120, afetten etkilenen 11 ilimiz içinse ek 100 kişilik kontenjan oluşturduk. Böylelikle Darüşşafaka Giriş Sınavı ile okula alınacak toplam öğrenci sayımız 220’ye yükseldi. Afet bölgesindeki illerimizde de her türlü imkânı yaratarak giriş sınavımızı gerçekleştireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir