AK Parti’den Aday Olmak İstemişti: Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat Hakkında Yakalama Kararı

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’da, İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat görevinden istifa ederek AK Parti’den milletvekili adaylığı için başvuruda bulunmuştu. Aday gösterilmeyen Hambolat için gözaltına alınma kararı verildi.

Sözcü’den İsmail Saymaz, Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat hakkında Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının depremde 72 kişiye mezar olmasına ilişkin soruşturmada yakalama kararı çıkarıldığını ifade etti.

6 Şubat’ta meydana gelen depremde Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ek binası olarak hizmet veren bina çökmüş ve yedisi hemşire olmak üzere en az 72 kişi can verdi.

Depremden sonra, 2012’de bu binanın depreme karşı dayanıksız olduğu ve güçlendirilmesi gerektiği yönünde proje hazırlandığı ortaya çıktı. Ancak Sağlık Bakanlığı, bir inşaat teknikerinin raporuna bakarak, projeye onay vermedi.

Eylül 2021’de Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi İl Sağlık Müdürlüğüne, Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bakanlığı’na başvurarak, ‘deprem dayanıklılık tespiti ve güçlendirme projesi’ için ödenek istedi. Bu kez de ödenek verilmedi.

Eylül 2021-Ekim 2022 arasında başhekimlik yapan Prof. Yunus Doğramacı, ek bina depreme dayanıksız olduğu ve yeni bina yapılması için beş kez dilekçe yazdığını açıkladı. Hatta Doğramacı, eski İl Sağlık Müdürü Hambolat’ın “Tepki çeker. Burada esnaf var. Siyasetçiler var. Kapatırsak sıkıntı olur” dediğini kaydetti. Doğramacı, ısrarları üzerine Hambolat’ın bakanlığa bildirdiğini ancak ödenek ayrılmadığını ifade etti.

Doğramacı’nın açıklamaları üzerine, hemşire olan eşini hastanede kaybeden Birlik Sağlık Sen Hatay Temsilcisi Abdullah Gül, suç duyurusunda bulundu.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu, Hambolat, Doğramacı ve Nihat Kılıçlar hakkında yakalama kararı çıkardı.

Avukat Mehmet Şükrü Yılmaz, binanın depreme dayanıksız olduğu yönündeki rapora rağmen “Esnaf mağdur olacak” diye yıkılmadığını hatırlatarak, şüphelilerin tutuklanması gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir